niedziela, 27 listopada 2016

Szkocka jesien - czyli co mozna zobaczyc w Perthshire po sezonie

Reniferownia, o której pisałam w poście Jeden renifer, dwa renifer, trzy renifer, znajduje się dość daleko od mojego miejsca zamieszkania, wybierając się tam zaplanowałam więc wyprawę dłuższą niż jeden dzień, by przy okazji zobaczyć coś więcej.

Poniżej zdjęcia słodkowodnego jeziora Morlich (Loch Morlich) które znajduje się po drodze do Reniferowni w parku krajobrazowym u stop wzgórz Cairngorms. Słynie z pięknej piaszczystej plaży i latem stanowi ono znakomita lokalizacje dla sportów wodnych. 

 

Zatrzymawszy się w Aberfeldy miałam dość dobra bazę wypadowa do lokalnych atrakcji. Pewnie bym więcej zwiedziła gdyby nie to, ze mój wypad do Perthshire wypadł po sezonie, wiec większość atrakcji była już pozamykana.

Miedzy innymi wybrałam się zobaczyć whiskarnie lub bardziej po polsku destylarnie whisky. Szkocja, jak wiadomo, słynie ze swojej whisky a Perthshire znajduje się sporo destylarni które można odwiedzić. Jedna z nich to Edradour, najmniejsza destylarnia w Szkocji, założona w 1825 roku. Sklepik z Whisky był otwarty ale zwiedzanie jest możliwe tylko od kwietnia do października.

Inna destylarnia firmy Bells znajduje się w Pitlochry i była otwarta ale na wycieczkę trzeba było czekać godzinę, a mnie cierpliwości starczyło tylko na to żeby pstryknąć fotkę z zewnątrz.
 

Przez Pitlochry przeplywa rzeka Tummel. Zdjęcie poniżej zrobione zostało parkingu na którym zatrzymałam się na chwile.
 

Niedaleko od Pitlochry znajduje się malutka wioska Killiecrankie (Nazwa pochodzi od szkockiego Gaelika a oznacza las osikowy), sławna dzięki krwawej bitwie która odbyła się na przełęczy Killiecrankie w 1689 roku. Na upamiętnienie tej bitwy napisano piosenkę. Jak brzmiała oryginalnie trudno orzec, została bowiem zmieniona jakieś 100 lat później przez Roberta Burns.

Miejsce to jest również sławne dzięki Donaldowi McBane, żołnierzowi który osaczony przez ścigające go siły przeciwnika skoczył 5 i pół metra przez rzekę Garry i uszedł z życiem.
 

Teraz miejsce to jest znakomitym terenem do spacerów i podziwiania przyrody. A stary most kolejowy nadal jest w użytku.
 
 

Innym miejscem do którego warto się udać to Crannog (dom na palach). Jest bardzo udaną repliką oryginalnych Crannogow i znajduje się na jeziorze Tay w miasteczku Kenmore,niedaleko od Aberfeldy.  Mnie nie udało mi się go zwiedzić, mogłam go jedynie zobaczyć z zewnątrz. Oryginalnie budowano je w epoce żelaza jakieś 2500 lat temu. Stawiane na palach stanowiły znakomite schronienie dla całych rodzin. Podobno nurkowie odnaleźli na dnie jeziora różne ciekawe rzeczy, takie jak mały pług, żarna, drewniane przyrządy czy nawet gwizdek!


Kawałeczek dalej za Killiecrankie znajduje się tak zwany Queens View (Widok królowej) rozsławiony przez królową Wiktorie. Podobno jednak oryginalnie nazwany tak od królowej Izabelli, żony krola Roberta The Bruce. Widok rozpościera się jezioro Tummel oraz park krajobrazowy (Tay forrest park).
 

Zjeżdżając w dol ze wzgórza w kierunku Pitlochry można zatrzymać się na poboczu i zejść do poziomu jeziora. 
 
 

Minąwszy Pitlochry można znaleźć, usytuowany na górce pośrodku pól uprawnych, pięknie zachowany Dunfallandy Stone, kamień Piktyjski. Datowany na rok 600 n e jest jednym z lepiej zachowanych zabytków tego typu. By się do niego dostać należy zostawić auto na poboczu dość wąskiej drogi i przejść się kawałek, praktycznie wchodząc na teren czyjejś farmy. Po czym wspiąć się na górkę. 

 


Po wejściu na górkę odkrywamy mały budyneczek wyglądający z boku jak wiejski przystanek autobusowy oraz malutki cmentarzyk.
  
 

Pod wiata za szkłem znajduje się Dunfallandy Stone. Podobno niegdyś znany jako Clach an t'Sagairt (The Priest's Stone) kamień kapłana. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo czemu Piktowie stawiali takie kamienie. Uważa się ze być może na cześć kogoś ważnego lub by oznaczyć miejsce kultu. Symbole wyryte na Dunfallandy Stone najprawdopodobniej odnoszą się do życia kogoś ważnego i kto być może przeszedł na chrześcijaństwo. 
 
Wracając do Aberfeldy w miejscowości Grandtully można znaleźć kolejny zabytek. Pośrodku innego pola znajduje się coś co dla niewytrenowanego oka może wyglądać jak budynek gospodarczy. Nic bardziej mylnego, budyneczek nie jest bowiem ani stajnia ani nawet czyimś mieszkaniem tylko kościołkiem. Podobno kiedyś większość górskich kościołków tak wyglądała.

 

Ten w Grandtully to kościołek sw Marii. Teraz nie odprawia się już tam żadnych mszy i tylko krowy ciekawie patrzą na nielicznych zwiedzających, którzy po kostki w błocie, przedzierają się przez ich pastwisko. Czy warto narazić się na krowia dezaprobatę by się tam dostać? Jak najbardziej! Kościołek jest bowiem jednym z dwóch na terenie Szkocji które ocalały w oryginalnym kształcie. A w środku znajduje się bogate malowidło sufitowe. Pięknie zachowane i zadbane, bowiem w pomieszczeniu zainstalowano urządzenie do odsysana wilgoci które ma na celu zachować sufit w najlepszej możliwej kondycji.
 


W Aberfeldy zostałam tylko kilka dni, które spędziłam na zwiedzaniu, z pogoda było rożnie, ale generalnie nie miałam powodu do narzekań. Piękny dzień przytrafił mi się również w dzień wyjazdu. Zanim więc zapakowałam się do auta pstryknęłam fotkę ośrodka.
 

Korzystając z pogody zamiast ruszać prosto na autostradę postanowiłam pojechać przez Crieff bowiem ta droga jest znacznie bardziej malownicza.

 
 

19 komentarzy:

  1. Jakie piękne widoki. Niektóre zdjęcia są jak obrazy.
    Bardzo dużo zwiedzasz, chyba znasz już ten kraj jak własną kieszeń.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) wyjątkowo pogoda mi dopisała, zamiast deszczu i wiatru było słonecznie (większość czasu). No właśnie ze nie zwiedzam aż tak dużo. Całe lata z różnych powodów nigdzie nie mogłam pojechać. A teraz po troszku staram się zobaczyć jak najwięcej. Większość z tego o czym pisze na blogu jest w odległości godziny czy dwóch jazdy od Edinburgh. A tam dalej na północ to cała Szkocja 'niezbadana' na mnie czeka. Może w przyszłym roku wybiorę się dalej :)

      Usuń
  2. Wybierz się koniecznie, bo bardzo ciekawie podrózuje się z Tobą. Bardzo mi sie podoba kościółek i zdjęcia destylarni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewo, bardzo sie ciesze ze lubisz moje wyprawy fotograficzne :) A kosciolek to mnie bardzo zaskoczyl. Sadzac po zewnetrzu nie spodziewalam sie ciekawego wnetrza a tu taka niespodzianka! Dodam jeszcze ze wstep tam jest za darmo :)

      Usuń
  3. Pewnie jeszcze masz w zasiegu reki i samochodu wiele ciekawych miejsc na krotkotrwale wypady zwiedzajace. Szkocja to piekny kraj, tylko klimat jest do kitu. Szkoda, ze bylo juz po sezonie, bo moglabys zobaczyc znacznie wiecej, a i dobrej whisky pokosztowac. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda ze Szkocja jest pieknym krajem i do tego mniejszym niz Polska. Wiec po atrakcje historyczne daleko nie jest. Whisky nie pije :) Destlarnie chcialm zobaczyc glownie z ciekawosci. Szczegolnie ta pierwsza. Moze raz jeszcze sprobuje w przyszlym roku :)

      Usuń
    2. Ja tez nie lubie whisky, cus mi zalatuje mydlem, ale ja mam plebejskie podniebienie i jak se coli doleje, to przelkne. Tatus mi mowil, ze tak pija murzyni z Bronxu. ;) A podobno szkocka jest najlepsza, tyle ze ja sie nie znam. :)))

      Usuń
  4. Symbole na kamieniu Piktów są szalenie ciekawe. U góry mamy dwóch co rozmawiają chyba uzgodnili jakiś napad, widać półksiężyc przebity mieczem a na dole mamy konnego chyba wojownika i pod kopytami konia człowieka. Ten półksiężyc to nie chodziło o Turków tylko datę w czasie gdy księżyc będzie bliżej do nowiu. No i te szczypce :) na dole też na pewno miały duże znaczenie tylko co? Po drugiej stronie charakterystyczne spirale to bardzo stare znaki co oznaczały? Coś związane z duchowością z przemianą kręci mi się po głowie, ale pewna nie jestem. Jest blog człowieka który jest zafascynowany celtami i wiedzą o nich, trzeba popatrzeć może coś napisał o tym kamieniu. Zdjęcia? Wiesz córcia, boskie jedyne słowo jakie mi przychodzi na myśl.♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo sie ciesze ze Ci sie podoba :) Co do znaczenia symboli to sie na tym nie wyznaje. Strona Historic Scotland, czyli organizacji ktora sie tym kamieniem (i innymi zabytkami) opiekuje wspomniala ze pewnie o jakiegos swietego chodzilo :) xx

      Usuń
  5. Jakie sliczne zdjecia! i mi ruszylas wspomnienia. z 6 lat temu dwie pary przyjaciol przyjechaly z checia obejrzenia destylarni whisky. Zrobilismy ze slubnym plany i 1. punkt na popas to...Aberfeldy. Damy w jednym samochodzie, gentlemani w drugim. Mysmy jeszcze zahaczyly o jarmark i dojechalysmy drugie. ale na popasie ich nie ma...nawet nie dyskutujac wsiadlysmy do auta i podjechalysmy do destylarni, hrehreher. Prawie wszystko widzialam co Ty oprocz tego kosciolka, ale nam sie trafil piekny niewielki zamek ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się że zdjęcia się podobają :) najważniejsze to trafić dobrą pogodę. No proszę, to fajnie że wspomnienia się troszkę odkurzyly. A do Szkocji masz niedaleko to odwiedzaj nas częściej :)

      Usuń
    2. Oj chcialabym, bo strasznie duzo jeszcze NIE widzialam!

      Usuń
    3. Zapraszamy wiec do Szkotlandii! :D

      Usuń
  6. Boszszsz, jak tam jest pięknie. I czysto. I lubię whisky:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkocja jest pieknym, chociaz surowym krajem. A mnie cieszy bardzo gdy moge przekazac jej urok na zdjeciach :) Dla mnie whisky jest za mocna, wino to takie bardziej moje klimaty :)

      Usuń
  7. Z przyjemnościa odbyłam z Tobą tę wycieczke Maju i pooglądałam wszystkie zdjecia. Najbardziej podobają mi ise te powrotne, ze szronem po bokach, z rozległymi polami i wzgórzami w tle. Ale i ten dziwny oboro-kościółek pobudza wyobraźnię. Piekna kraina! Masz szczęście, że możesz ja zwiedzać!
    Pozdrawiam ciepło!:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam sie w calej rozciaglosci, zawsze lubilam zwiedzac i poznawac inne kraje. Okazalo sie ze kraj w ktorym mieszkam obfituje w atrakcje a mnie cieszy kazda mala przygoda fotograficzna! Jest mi bardzo milo ze zdjecia sie spodobaly :) Pozdrawiam cieplutko nawzajem!

      Usuń
  8. Dobrze, że trafiłaś na słoneczną pogodę i dlatego miejsca na zdjęciach zachęcają do zwiedzania... jednak za cmentarz podziękuję ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tez sie cieszylam z tych sloneczncznych przeblyskow :) A zwiedzanie cmentarzy jest opcjonalne ;)

      Usuń