sobota, 5 maja 2018

Osada w Gurness, czyli sladami przodkow


Przedostatni wpis o Orkadach.... Tak to często w życiu bywa ze to na co szykujemy się najbardziej nie jest tym co nas najbardziej zachwyci. Co prawda Skara Brae, dzięki której w ogóle wybrałam się na Orkady jest miejscem niezwykłym i wartym odwiedzenia to jednak inne odkrycie archeologiczne zachwyciło mnie znacznie bardziej, czyli The brochs of Gurness ale po kolei.

Gurness znajdowało się po drugiej stronie wyspy niż Stromness, czyli gdzie się zatrzymaliśmy. Trzeba było wiec wsiąść w samochód i jechać…… jakieś poł godziny, no tak, ta wyspa naprawdę nie jest aż tak duża. Postanowiliśmy wiec zatrzymać się w Birsay, 20 min drogi od Stromness, gdzie miały znajdować się szczątki pałacu. Pałac należał kiedyś do Earla Roberta który oraz jego syn Patryk  zasłynęli, mniej lub bardziej zasłużenie, jako krwawi tyrani, w historii Orkadów. Robert miał przyrodnia bardzo sławna siostrę, Marie, królowa Szkotów, która przyznała mu wyspy Orkady  i uczyniła go księciem na Orkadach, ot tak z siostrzanej miłości. Każdy kto oglądał jakikolwiek film o Elżbiecie I, musiał słyszeć o Marii, wiec się o niej rozpisywać nie będę. Dość powiedzieć ze przyznanie Orkadów Robertowi nie było do końca legalne. Tym bardziej ze kiedy jego przyrodnia siostra wyszła za mąż za Hrabiego Brothney to jemu przyznała władze nad Orkadami. Tak czy inaczej książę/hrabia Robert sobie jakoś z ta sytuacja poradził oraz wybudował elegancki pałacyk w Birsay. Pałacyk nie przetrwał długo, ale podobno był uroczy. Po dzień dzisiejszy można podziwiać tam malowniczo położone ruiny.

Po przejściu przez ulice, właściwie to uliczkę, nie ma tam prawie żadnego ruchu, widać mały kościołek. Właściwie nic szczególnego, ale czemu by nie przyjrzeć mu się bliżej.

Okazuje się ze malutki kościołek podobno został wybudowany na miejscu znacznie starszego i jest miejscem kultu od ponad 900 lat. Podobno został wymieniony nawet w słynnej Orkneyinga Saga.
Według legendy szczątki świętego Magnusa zostały tu przetransportowane po jego śmierci. Niedługo potem, świadkowie zaczęli opowiadać o niebiańskich światłach oraz nieziemskim zapachu nad jego mogiła. Oczywiście zapoczątkowało to pielgrzymki, cuda i uzdrowienia a co za tym idzie zwykly Magnus został obwołany świętym. 20 lat po jego śmierci wykopano z ziemi jego szczątki i przeniesiono je do Katedry w Kirkwall.

Zaraz za kościołkiem, znajduje się plaża. A za plaża wysepka, na wysepce znajdują się pozostałości osady wikingów, ale tam już nie dotarłam. 
Ruszyłam wzdłuż wybrzeża i tak znalazłam się w Gurness. Broch oznacza budowle z epoki kamienia łupanego, w kształcie wiezy. Aczkolwiek, opis ten jest z cala pewnością właściwy to jednak nie oddaje w całości tego co odkryłam kiedy dotarliśmy do Broch of Gurness. Z daleka nie prezentuje się zbyt interesująco, po zaparkowaniu na malutkim parkingu trzeba nabyć bilety w sklepie, obsługiwanym przez (kiedy tam błam) przesympatycznego człowieka który o swoim Broch mógłby mówić godzinami. Widać było ze ten człowiek kocha archeologię i wykopalisko którym się opiekuje. Bardzo milo spotkać takich ludzi.

Pozostałości osady z Gurness, odkryte zostały przez poetę i antykwariusza Roberta Rendalla, kiedy pewnego pięknego dnia siedział sobie na trawie i szkicował. W pewnym momencie jego noga ugrzęzła w jakimś dołku, by ja wydobyć musiał wygrzebać trochę trawy, okazało się ze pod trawa znajdują się schody prowadzące do wnętrza kopca. 
Wykopalisko datuje sie na 200 czy 100 lat p.n.e. Tak jak w przypadku Scara Brae piasek i ziemia przykryly budowle i zachowaly je az do naszych czasow. Sama z siebie zachwyciłam się tym ze pomiędzy kamieniami i resztkami budowli można było chodzić, a wet wspinać na kamienie. Przyznaje ze dzięki temu można się lepiej wczuć w atmosferę tego miejsca. Przejść sie starożytnymi drogami, śladami naszych przodków


3 komentarze:

 1. Następna interesująca wycieczka, dziękuję. Dobrze że można dotknąć i z bliska obejrzeć takie starożytne budowle, na mnie zawsze robi to wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, jak zawsze z przyjemnoscia zabralam Cie na wycieczke :)

   Usuń
 2. Your blog was absolutely fantastic!
  Great deal of great information & this can be useful some or maybe the other way.
  Keep updating your blog,anticipating to get more detailed contents.
  ดูหนัง

  OdpowiedzUsuń