niedziela, 20 maja 2018

Legenda Swietego Magnusa oraz w co sila wiary moze zmienic zwykle baraki...


Tradycyjne wyobrażenie Wikinga obejmuje topór, brodę, mięsnie hełmy miecze I kolczugi, oczywiście teraz już wiadomo ze wikingowie byli rożni. Jedni zajmowali się wyprawami łupieckimi, inni uprawa ziemi. No i nie nazywali się Wikingami. O tym wszystkim wiedziałam już wcześniej, jednakże o świętym Wikingu zwanym Magnusem, dowiedziałam się dopiero na Orkadach.
Czy święty Magnus, był faktycznie tak święty jak mówi legenda? Tego nie można naprawdę określić, według wierzeń bowiem Magnus zamiast ruszać w boj z kolegami wikingami wolał zostać na statku i się modlić, a kiedy jego kuzyn Haakon (uprzednio zwabiwszy niecnie w zasadzkę) planował zabicie go, Magnus modlił się o jego dusze. Uprzednio proponował rozwiązania alternatywne, takie jak, jeśli puścisz mnie z życiem to ja obiecuje na zawsze się wynieść z kraju i nigdy nie wracać, lub tez a może zamiast zabijać mnie to byś mnie po prostu wrzucił do lochu na resztę życia? Podobno Haakon  to by się nawet zgodził, ale reszta wikingów oponowała przeciw aktowi łaski i tak zakończyło się życie świętego Magnusa. Po śmierci najpierw został pochowany byle gdzie, ale później jego szczątki zostały przeniesione na Birsay gdzie ponoć zaczęło dziać się cuda, a potem wylądowały w środku kolumny w katedrze Kirkwall (tak zwanej katedrze świętego Magnusa) gdzie pozostają do dnia dzisiejszego.

 


Zaraz obok katedry znajduje pałac biskupi oraz pałac hrabiów (earl po polsku hrabia) Oba bardzo ładne, aczkolwiek w ruinie, z pałacu biskupiego rozciąga się piękna panorama na Kirkwall. Podążając śladami wikingów, docieram do maleńkiego (naprawdę maleńkiego) centrum sagi Orkeyinga. Znajduje się ono tuz obok resztek Orphir (kosciol/katedra) oraz jeszcze bardziej marnych resztek BU. Nie, nie próbuje nikogo przestraszyć. Bu to nazwa wielkiej pijalni. Halu pijalnego, gdzie jak sama nazwa wskazuje wikingowie pili. Bez umiaru i do imetu. Hal w czasach swej świetności podobno był ogromny i zapewne wypełniony trunkami po sam dach. Do dnia dzisiejszego przetrwały ruiny i wspomnienia wielkich uczt i pijaństwa, pomieszanych zakładam z jakimiś bitkami a także użyciem toporów w kwestiach rozwiązań sporów. 


Obok Bu znajdują się resztki kościoła. Ponoć Haakon, kuzyn Magnusa, po uśmierceniu świętego kuzyna czuł  wyrzuty sumienia i ruszył do ziemi świętej. Ja bym powiedziała, ze raczej usłyszał gdzieś ile złota można z takich wypraw przywieść, ale przecież nie będę kłócić się z legendą. A po powrocie zainspirowany tamtejsza architektura, nakazał budowę Orphira. Przetrwał ten zabytek stulecia, po czy został rozebrany na budowę kościoła protestacyjnego, który już nie istnieje.Po drodze (aczkolwiek dosc daleko) do kolejnego zabytku o którym już za chwile, znajduje się malutkie muzeum. Znajdziemy w nim pamiątki z wielu lat historii Orkadow. Miedzy innymi niezwykła (jak dla mnie) wystawe kamieni połszlachetnych. Przekonałam się bowiem na własne oczy ze kamienia połszlachetna widziane oczami człowieka a widziane oczami stworzeń obdarowanych zdolnością widzenia w ultrafiolecie to zupełnie inne kamienie. 

W tym samym muzeum znaleźć można różnorakie starocie które przetrwały po dzień dzisiejszy, na przykład pralka z wirówka. Ostrzałka do nowy i nożyczek. Oraz box bed (łozko pudło) specjalne lóżko, w takich lóżkach działo się życie Orkadów. Cale rodziny spały w nich razem na tak zwanej kupie, czasem zony rodziły obok smacznie śpiących mężów i dzieci.


Ostatnie czym chciałbym się podzielić to wizyta w Kaplicy Włoskiej. Kaplica, jak na kaplice jest bardzo nietypowa. 


Po pierwsze została przerobiona z typowych wojskowych baraków na kaplice, a przez baraki mam na myśli te metalowe, tunelopodobne konstrukcje z metalu. W skrócie, jeńcy Włoscy przetransportowani na Orkady by pracować przy budowie bariery Churchila (była  konieczna niestety, po tym jak niemiecka lodź podwodna się przemknęła nocą i zbombardowała wielki okręt wojenny Królewski Dąb (Royal Oak) zginelo 833 ludzi z załogi liczącej 1.400 osób. 

Włoscy jeńcy, oprócz pracy przy barierze, zajmowali się tez upiększaniem terenu, posadzili kwiatki (sami z siebie) zrobili dróżki w obozie a najbardziej kreatywny z nich niejaki Domenico Chiocchetti zrobił posag świętego Jerzego z drutu i cementu.

Jednej rzeczy brakowało wierzącym Włochom, kaplicy. Zarządca obozu i kapelan, zorganizowali jakoś dwie takie chaty/baraki z blachy, które połączone w całość miało stanowić pól szkole a poł kaplice. Włosi uszczęśliwi zaraz zabrali się do roboty, wcześniej już wspomniany Domenico, oraz jego pomocnicy, Buttapasta (praca w cemencie) Palumbi (kowal), Primavera oraz Micheloni (elektryka) i wielu innych. Kiedy chłopaki skończyli swoja (kapliczna) polowe budowli, okazało się ze jest tak cudna ze reszta zbyt bardzo odstaje od reszty, dostali wiec pozwolenie na dokończenie pracy. Kaplica wzniesiona z miłości i oddania przetrwała lata lecz od kiedy włoska ekipa została zwolniona do domu popadała w ruinę. Dzięki filmowi dokumentarnemu BBC o kaplicy coraz więcej turystów napływało do tego miejsca i dzięki tym funduszom kaplica została uratowana i do dziś można ja podziwiać.

Po krótkim raczej pobycie, bo byłam tylko kilka dni na Orkadach zegnam się z główna wyspa. Przeprawa jest znacznie mniej przyjemna niż bym sobie tego życzyła. Zielona na twarzy podziwiam tak zwanego Staruszka z Hoy, jest to stara (podobno około 250 lat) formacja skalna przy wyspie. Mam nadzieje kiedyś wrócić na Orkady i zwiedzić mniejsze wysepki. 
5 komentarzy:

 1. Cudne katedry, zawsze mnie zachwycają. Kiedy patrzę na ruiny dawnych zamków, zastanawiam się jak oni je ogrzewali, strasznie musiało być zimno w tych murach.
  Wzruszająca historia kaplicy, aż się wierzyć nie chce że coś tak ładnego może powstać z wojskowych baraków.
  Dzięki za piękną wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewo, mieli kominki oczywiście ale faktycznie, zakładam że było I'm raczej chłodno :) najciekawsze w kaplica Włoskiej jest to że to wszystko co na zdjęciu wydaje się byc trzy wymiarów jest namalowane :) niezwykle miejsce, przykład ze dla chcącego nic trudnego :))

   Usuń
 2. świetnie się czyta i ogląda! łóżko pudełko niesamowite, ścisk i duchota nie do wyobrażenia! a ta włoska kaplica rzeczywiście cudeńko :) poleciłam na fb

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Elu :)) cieszę się że Ci się podobało :)

   Usuń
 3. Your blog was absolutely fantastic!
  Great deal of great information & this can be useful some or maybe the other way.
  Keep updating your blog,anticipating to get more detailed contents.
  ดูหนัง

  OdpowiedzUsuń