niedziela, 23 października 2016

Zamek Doune, gwiazda filmowa

Kto słyszał o zamku w Doune ręka do góry! Zakładam ze te podniesione ręce będą należeć głownie do fanów Monty Pythona oraz Gry o Tron. Ale zacznijmy od poczatku Doune mieścina, bo nawet nie miasteczko w Szkocji. Kiedyś był tam rzymski fort  a teraz podziwiać możemy zamek. Wybudowany w XIII wieku, potem zniszczony w walkach o niepodległość Szkocji i odbudowany pod koniec XIV wieku przez sir Roberta Stewarta, diuka Albany który według slow biskupa z Inchcom (o opactwie Inchcolm pisałam TUTAJ) miał niezwykle szeroki gest. Na zdjęciu poniżej przedstawiam oficjalna pieczęć Diuka Albany

Na budowę Doune nie szczędzono wiec kosztów co widać do tej pory gdyż zamek przetrwał do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie. Od 1425 roku po egzekucji jego syna zamek używany był jako królewski domek myśliwski.
 Później w XVI wieku przechodzi na własność earla Moray a następnie bierze udział w wojnie trzech królestw w połowie XVII wieku po czym  w powstaniu jakobińskim. Po tym wielce burzliwym okresie przechodzi przez proces odbudowy w 1880 roku aby w końcu przejść pod opiekę organizacji charytatywnej Historic Scotland.
Zamek w Doune odzwierciedla niemal idealnie to jak tradycyjne zamki powinny być budowane. Mamy wiec bramę pośrodku podworzec a dookoła budynki łącznie z pokazana wieżą. Byc może właśnie dlatego zamek ten upodobali sobie filmowcy i Doune jako prawdziwa gwiazda filmowa Szkockich ma swoje miejsce wśród innych gwiazd na czerwonym dywanie.
 

 
 
 
 
 


Na przykład w 1952 roku służył jako jeden z planów filmowych do filmu Ivanhoe w którym wystąpiła Elisabeth Taylor. Następnie ekipa BBC użyła go jako lokacji do serialu pod tym samym tytułem.
Jednakże to nie wszystko, bowiem nie tak dawno HBO użyło Doune do sportretowania sławnego Winterfell w pierwszej serii niesłychanie popularnego serialu Gra o Tron. Przenieśmy się na chwile na plan serialu. Oto król Robert Baratheon przybywa do Winterfell, w tej scenie nie znamy jeszcze losów bohaterów i nie wiemy jak kiepsko skończy się dla młodego Brana złamanie obietnicy danej matce, ze nie będzie się już więcej wspinał na mury zamku. Klip z serialu gdzie wyraźnie widzimy Doune do obejrzenia TUTAJ

 
Inny serial Outlander filmowano na wielu lokacjach w Szkocji miedzy innymi w  Doune oraz Culross. Na załączonym TUTAJ linku możemy podziwiać mix zamku Doune z zamkiem w Culross. Rozpoznajemy Culross po pomarańczowych ścianach oraz drewnianych siedziskach w ogrodzie. Na tychże siedziskach moja kjujewskosc miała zaszczyt zasiadać w 2012 roku po czym odwiedziłam Culross jeszcze kilka razy. Pisalam o nim w poście Culross, miasteczko zabytek
 
 
 
 
 
 

Jednakże z tego wszystkiego to chyba jednak fani Monty Pythona najprędzej rozpoznają „swój” zamek w scenie oblężenia z filmu Monthy Python i święty Graal z 1975 roku. W tej scenie Anglicy oblegają francuski zamek i uciekają się do znanego z mitów grackich podstępu budując trojańskiego..... królika. Ponieważ mamy poczynienia z Monty Pythonem, zapominają wejść do środka a na koniec Francuzi obrzucają ich krowami....nic dodać nic ująć Monty Python w pełnej krasie. Scenę ta można obejrzeć TUTAJ

Ekipa Monty Pythona początkowo zakładała ze filmować będą w kilku rożnych zamkach na terenie Szkocji, jednakże tuz przed rozpoczęciem zdjęć National Trust cofnęło pozwolenie do filmowania. Został im wiec tylko Doune którym opiekuje się wspomniana już wcześniej Historic Scotland (ciekawostka jest ze opiekę nad zamkiem udzielono im na 999 lat!) i tak ekipa Montego nie mając już czasu na poszukiwanie innych lokacji spora cześć filmu nakręciła właśnie w Doune.
Przyznaje ze kiedy ja odwiedziłam ten zamek, a byłam tam dwukrotnie, to nie miałam zielonego pojęcia o jego karierze filmowej.  Zwiedzałam go pod katem czysto estetycznym i ani mi do głowy nie przyszło, ze już jest zamkiem sławnym a będzie jeszcze sławniejszy. Wszystkie zdjęcia jakie mam z tego zamku są zdjęciami, no prawie ze archiwalnymi bo z 2006 i 2009  roku. Podczas tej drugiej wizyty doświadczyliśmy zjawiska rzadko ostatnio spotykanego w centralnej Szkocji, czyli śniegu. 
 
 Teraz po latach kiedy patrze na te wszystkie filmiki na YouTube i przypominam sobie własne wizyty na terenie zamku Doune to naprawdę ciesze się ze miałam okazje go zwiedzić. Jest on pod każdym względem ideałem średniowiecznego zamku. Od bramy przez podworzec aż po mury obronne z których rozciąga się panoramiczny widok na okolice. Warty obejrzenia, nie tylko dla kinomaniaków.

8 komentarzy:

 1. Anonimowy23/10/16

  Lubię zamkowe klimaty.
  Szkoda,że wiele przepięknych rezydencji polskich magnatów pozostało po przesunięciu granic za Bugiem, na terenie Białorusi,Ukrainie.Choćby zamek Radziwiłłów w Nieświeżu,pałac Sanguszków w Sławucie i mnóstwo innych rozgrabionych przez bolszewię.
  Pzdr,
  Hanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Hana, tutaj tez sporo zamkow prezentuje sie w postaciu pustych murow i trzeba sie troche wczytac w historie zeby tak naprawde wczuc sie w atmosfere tamtych czasow ale warto! Pozdrawiam nawzajem :)

   Usuń
 2. Zawsze zwiedzam zamki i próbuję sobie wyobrazić, jak ludzie mogli mieszkać w takich - dzisiaj się wydaje - zimnych i dość ponurych budowlach... Niestety nie oglądałam żadnego z filmów, w których zamek Doune "występował", wiec nie skojarzyłam jego bryły, a szkoda :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Gaju, mnie też zamki wydawały się ponure ale jeśli wyobrazić je sobie ze ścianami pokrytymi gobelinem i ogniem w kominku to pewnie nie były takie złe. No i małe okienka plus grube mury chronily przed zimnem :) kiedy ja zwiedzalam Doune to też nie widziałam żadnego z filmów w jakich "wystepowal" a seriale nakręcono później. Nawet nie wiedzac nic o filmowej karierze zamku i tak uznałam że jest architektoniczne ciekawy i pewnie kiedyś jeszcze tam wrócę :) pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. królewski domek myśliwski? w takim razie nie był to jakiś moloch tylko całkiem zgrabny zameczek? :)
  wrzucam na fb, piękne są te Twoje opowieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak Elu, nieduży zameczek pięknie położony! Do tej pory tereny spacerowe dookoła zachęcają do spędzenia czasu na powietrzu. Niekoniecznie polując na zające! Dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Fajny jest ten zamek i oprócz swojej historii jest jeszcze gwiazdą filmową. Monty Python, Gra o Tron, Outlander to ciekawe filmy gdzie zamkowa gwiazda świetnie sie prezentowala :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewo, bardzo się cieszę że zamek ci się spodobał. Jest naprawdę fajny i bardzo dobrze zachowany, faktycznie dodaje mu klimatu to że występuje w tak popularnych produkcjach filmowych :) pozdrawiam serdecznie

   Usuń