niedziela, 12 kwietnia 2015

Co ma Nicole Kidman do Bo'ness a Szkocja do Gry o Tron?


Prawie kazdy slyszal o Nicole Kidman, a kto slyszal o Bo’ness? Malutkie miasteczko na terenach Szkocji, polozone tuz nad zatoka Firth of Forth  ktorej wody uchodza do morza Polnocnego. A co Bo’ness i Nicole Kidman maja wspolnego? Ano, Nicole i zabytkowa stacja pociagow w Bo’ness razem wystepowali w filmie The Rail man (2013), co prawda stacja w Bo’ness tylko przez ulamek sekundy ale i tak sie liczy! 








Ta sama stacja pociagow w wystepowala rowniez w produkcji The Angel’s Share (2012) oraz w Hollywoodzkiej megaprodukcji The Cloud Atlas (Atlas Chmur 2012) wiecej o miasteczku Bo'ness w tym wpisie owca w deszczu


Nie tylko Bo’ness ale Szkocja ogolnie stanowi tlo do wielu ciekawych filmow, na przyklad slynna scena z Harry Pottera, kiedy to Hogwarth Express pomyka pieknym wiaduktem przez gorski krajobraz, krecona byla w Szkocji. Zdjecie Hogwarth Express pochodzi z muzeum pociagow w miescie York do ktorego zawitalam z wizyta kilka lat temu. Sam York i wyzej wymienione muzeum zasluguja na osobny wpis.





Z czego jeszcze, oprocz whisky, haggisa oraz kiltow slynie Szkocja? Z zamkow! Kazdy kto pragnie sfilmowac sceny historyczne dziejace sie na dziedzincach lub w zamkowych komnatach wie o tym doskonale. Znakomitym przykladem bedzie Hamlet (w rezyserii Franco Zeffirelli z udzialem Mela Gibsona, Glenn Close, Heleny Bonham-Carter z 1990) krecony w zamku Blacknes, polozonym jakies 10 minut jazdy od Bo’ness.



 

Innym znakomitym przykladem bedzie zamek Doune ktory wystepuje jako Witerfell w  niektorych secenach pilotowego odcinka serialu Game of Thones (Gra o tron).
Popularny serial HBO nie byl aktorskim debiutem tego zamku poniewaz juz wiele lat wczesniej pojawil sie on w kultowej produkcji Monty Python i Swiety Graal z 1974’go roku.



   
 Dla fanow komiksowych ekranicacji Marvela okolo godziny jazdy z Edinburgh znajduje sie miasteczko Culross gdzie krecono niektore sceny z filmu  Kapitan Ameryka, Pierwsze Starcie (2011). Ktore to miasteczko dzieki swojej malowniczosci stalo sie tlem i innych filmowych produkcji. 
 



 Sama stolica Szkocji rowniez posluzyla wielu fimowym produkcjom za tlo, czy to będąc inspiracja i modelem dla przepięknego  filmu  "The Illusionist", Sylvaina Chomet z 2010 roku.


Czy tez tłem dla "Burke and Hare" (2010), nakręconej  w Edinburgh, opartej na faktach malowniczej  historia o dwoch prawie ze „uroczych” mordercach ze stolicy Szkocji.





Nie tylko te wymienione w powyzszym wpisie ale tez wiele innych filmow bylo kreconych w calosci lub czesciowo na terenie Szkocji. Polecam miłośnikom czarnego humoru.

6 komentarzy:

  1. Nie tylko chcialabym to wszystko zobaczyc, ale i miec Ciebie za przewodnika, ciekawie gadasz, Kjujewno. :**

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje Panterko, Szkocja to piękny kraj i wart odwiedzin. A kiedy tu zawitasz chętnie posłużę za przewodnika :)**

    OdpowiedzUsuń
  3. No kto by pomyślał, że Szkocja jest taka popularna :) Że też to wszystko pozbierałaś do kupy.. szacun ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkocja jest popularniejsza niz to wynika z mojego wpisu :) Piekne miejsce :))

      Usuń
  4. Dziś będę Ci składać dzięki ... Oooo Najbłyskotliwsza Polko Pod Szkockim Niebem .. czy ty wiesz, że zabłysłaś jako autor życzenia " i oby twoje pięty zawsze się stykały" ?... nawet nie wiesz, jakie zaskoczenie wywołuje ono, wśród niezorientowanych w arkanach ;) Uściski :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ha ha no nie miałam pojęcia! Dzięki Consek za info naprawdę sie uśmiałam :)) uściski!

    OdpowiedzUsuń