niedziela, 11 lutego 2018

Krag Brodgara czyli muzykalne kamienie Orkadów


Kiedy myślimy o zamierzchłych czasach, to najczęściej mamy o nich wyobrażenie, jako o miejscu gdzie w ciszy, zmąconej jedynie beczeniem owiec pracują w pocie czoła nasi przodkowie. Tymczasem rozmaite badania archeologiczne, wykazują ze nasi pra,pra,pra,pra (I tak ze 100 razy) dziadowie, wcale nie siedzieli otoczeni całkowita cisza. I pomimo braku telewizora czy radia towarzyszyła im muzyka, pochodząca z zaskakujących dla nas źródeł.


Po zwiedzeniu niezwykłej Skara Brae wybrałam się szukać pozostałości po kamiennych kręgach. W zeszłym roku odwiedziłam również słynny Stonehenge, który pomimo swojej sławy nie zrobił na mnie aż tak wielkiego wrażenia, głownie dlatego, ze nie można wchodzić miedzy kamienie. Na Orkadach sprawa ma się inaczej, zarówno kamienny Krąg Brodgara jak stojące megality Stonness są szeroko (szerzej się nie da) otwarte dla turystów i można swobodnie spacerować pomiędzy nimi. Na mnie osobiście, większe wrażenie wywarły stojące głazy Stonnes.


Krąg Brodgara oraz Głazy ze Stonness położone są bardzo blisko siebie i ustawione tak ze sugerują one jedno wielka całość. Zgodnie z naszymi wyobrażeniami, bo dowodów właściwie nie mamy, kręgi takie służyły celom religijnym. Według legendy na Orkadach istniała tradycja, ze podczas obchodów nowo rocznych, młoda para udawała się do kamiennych kręgów. Najpierw do kręgu Brodgara by się tam pomodlić, po czym do megalitów Stonness by tam złożyć śluby. Ciekawostka jest, ze przed największym z głazów (którego niestety już nie ma) zwanym głazem Odyna, panna młoda modliła się o sile woli by wytrwać w swoich ślubach wierności. Ciekawe czemu tylko ona a nie on?

Badania nad tymi kręgami, oraz innymi pozostałościami po przodkach, wykazały ze sposób w jaki kamienie zostały zaaranżowane, przypadkowy nie jest i miał na celu dodać odwiedzającemu wrażeń.
Badaniami tym zajął się dr Aaron Watson który przy pomocy swoich instrumentów pomiarowych, oraz całkiem zwyczajnego klaskania czy bębnienia, badał jak fale dźwiękowe będą się od kamieni odbijać.  Cóż się okazało, ze w zależności w jakim punkcie kręgu będziemy klaskać czy bebnic to dźwięk będzie zachowywać się inaczej. Przykładowo, jeśli będziemy klaskać przy krawędzi kręgu to słabe echo odbijało się od pozostałych kamieni natomiast jeśli klaszczemy ze środka kręgu, to do słuchającego wraca silne echo a dźwięk zdaje się go otaczać. Opóźnione echo wydaje się tez być  zwielokrotnione i daje wrażenie ze dźwięk dochodzi z samych kamieni.

Jeśli te kamienie ktore przetrwaly do dzis, a jest ich niewiele, nadal potrafią produkować takie efekty dźwiękowe, to wyobraźmy sobie jaka niezwykłe wrazenia dawala muzyka kiedy kręgi te byly w pełnej krasie. 

Na pewno oba kręgi stanowiły pełniły ważna role w społeczności zamieszkującej Orkady. Teraz pomiędzy kręgiem Brodgara a głazami Stenness znajduje się jeziorko, jednak kiedyś go tam nie było i można było sucha stopa przejść od jednego do drugiego.

 Kompleks ten zawierał w sobie więcej niż tylko kręgi, obok znajdziemy bowiem pozostałości osady, na horyzoncie widać kilka kopulastych pagórków, najpewniej grobowców  a kawałek dalej znajduje się sławne Maeshowe. Wszystkie te pozostałości sugerują ze dookoła kamiennych kregow życie tętniło i ze wiele się tam działo. 

16 komentarzy:

 1. Lubię historie o megalitach i tajemniczych kręgach, im bardziej niesamowita tym lepsza. A o tych chyba nie słyszałam, bardzo ciekawie opowiadasz. Szkoda, że ich przeznaczenia nie da się do końca wybadać, żeby mieć pewność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Toba Ewo :) nuesnies cel w jakim zbudowano te kregi pozostanie nie znany. Mozemy tylko zgadywac!

   Usuń
 2. Ciekawa jest przeszłość naszych przodków, żyli, byli i jakoś się bawili :-)
  A nam się wydaje ,że jesteśmy najmądrzejsi :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiemy duzo, ale nie wszystko :)

   Usuń
  2. Myślę, że tylko nam się wydaje :)

   Usuń
  3. Witaj Ataboh! Dokladnie tak, wydaje nam sie ze wszystko wiemy... :)

   Usuń
 3. Jaka szkoda, że nie możemy przenieśc siew te zamierzchłe czasy i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Po co postawione to i nne na brytyjskiejziemi megality? Jak je tam umieszczono? Jaka naprawdę odgrywały rolę? Jak wyglądały obrządki religijne? Jak brzmiały dźwieki ,gdy tych ogromnych kamieni było tam więcej?
  Ciekawe tyo wszystko. I dziekuję Maju za kolejną, niezwykłą wycieczkę!:-))No i jak zwykle obrazkiem Twym sie zachwycam!:-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie Olgo :) bardzo chętnie bym skorzystała z jakiegoś urządzenia które by mnie mogło w czasie przenieść by się tego wszystkiego dowiedzieć! Niestety zostają nam zgadywanki... Dziękuję i pozdrawiam!

   Usuń
 4. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przesyłam życzenia radości, spokoju i ciekawych podróży(także w czasie).

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowite te zdjęcia :) Chciałabym kiedyś zobaczyć te wszystkie rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rivulet, trzeba odwiedzic Szkocje :) Piekny kraj, zapraszamy!

   Usuń
 6. Matko, jak ja lubię Cię czytać... Masz niesamowite szczęście mieszkać tam, gdzie mieszkasz :) Zawsze wynajdziesz coś fajnego :)

  O Orkadach, Szetlandach i Skara Brae wiem (o tych dwóch pierwszych planuje kiedyś zrobić osobne notki), o Kręgu Kręgu Brodgara kiedyś czytałem. Potem wyleciało mi to całkiem z głowy i dopiero teraz Ty mi o tym miejscu przypomniałaś :)

  Efekty akustyczne przy tych kamieniach to musi być coś niesamowitego...

  Wspomniałaś kiedyś, że lubisz wieści z dworu brytyjskiego. Zapraszam zatem do siebie, bo na przestrzeni kolejnych 3-4 notek, włącznie z obecną, trochę tych wieści będzie :)

  Pozdrawiam gorąco! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje Celcie :) Staram sie by bylo u mnie ciekawie, chociaz ostatnio rozne dodatkowe zyciowe wyzwania pozbawily mnie mozliwosci zajmowania sie blogiem, tak jak bym chciala :) Odwiedze Cie niedugo, pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Thanks for all your efforts that you have put in this, It's very interesting Blog...
  I believe there are many who feel the same satisfaction as I read this article!
  I hope you will continue to have such articles to share with everyone!
  ดูหนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello and thank you for visiting my blog! I'm happy you enjoyed my blog entry and hope to see you here again future :)

   Usuń